Vajinal Estetik

Op. Dr. Sinan KIZILKAYA

Vajinal Estetik

Labioplasti (Küçük dudakların şekil bozuklarının giderilmesi)

Sıkça rastlanan bir durum olan Labioplasti şu şekildedir; İç dudaklar bazen doğuştan, bazen de doğum sonrasında, bazen ise yaş ilerlemesine bağlı olarak veya aşırı kilo alım verim sonucu şekil bozukluğu yaşayabilmekte ve büyüyerek sarkabilmektedir. Bu durum hastayı hem görüntü hem de hissiyat olarak rahatsız edebilmektedir. Ayrıca dar kıyafetler giyerken bu dudaklar dışarıdan belli olabilmektedir ve bu durum da hastayı rahatsız edebilmektedir. Labioplasti ile büyüyen ve şekil bozukluğu yaşayan bu dudaklara doğal şekli verilmekte ve hastada sıkıntılara yol açabilen durumlar ortadan kaldırılmaktadır.

Klitoropeksi (Klitorisin Küçültülmesi)

Klitoris derisinin olağandan daha kalın olması durumudur. Klitoris’in olması gerekenden daha büyük gözükmesine sebep olabilmektedir. Kalın olan deri cerrahi operasyon ile alınmakta ve daha doğal bir görünüm elde edilmesi sağlanmaktadır. Dar kıyafetler giyildiğinde kötü görünüm oluşması engellenmekte ve kadınlarda özgüven artışı sağlanmaktadır. Operasyon sonrası cinsel ilişkiden alınan haz artmaktadır.

Vajina Daraltma (Vajinoplasti)

Vajina içinde bulunan kas dokusu doğum, yaş, kilo alım verim ve hormonal bozukluklar gibi sebepler ile gevşeme yaşayabilmektedir. Bu durum şekil bozukluğu, idrarı tutamama ve cinsel ilişkide haz alamama gibi durumlara sebep olabilmektedir. Kadınların özgüvenini zedelemektedir. 15 – 20 dakika gibi kısa bir sürede tedavi uygulanmaktadır ve hasta günlük hayatına dönmektedir.

Vajina Beyazlatma

Vajina bölgesinde zamanla kararma oluşabilmektedir. Bu kararmanın sebebi hormonal, gebelik, genetik yatkınlık, yaş ve bazı epilasyon çeşitleri olabilmektedir. Lazer yöntemi ile 20 – 25 dakika gibi bir sürede kararmış olan üst deri alınmaktadır. İşlem ağrısız olup etkileri 1 ay sonra tam olarak görülmektedir ve genellikle 3-5 seans yeterli olmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi

Kızlık zarı vajina girişinden 2 – 3 santimetre içerisinde bulunan bir dokudur. Biyolojik olarak fiziksel duruma herhangi bir katkısı tespit edilememiş bu doku, sosyolojik olarak büyük önem taşımaktadır. Halk arasında kızlık zarı olarak tanımlanan bu doku, ilk cinsel ilişki sırasında deforme olarak kanamaya neden olur. Bu kanama durumu bekaretin bozulmasının bir simgesi olarak düğün gecesi ritüeli halini almıştır. Günümüzde pek çok kadın kızlık zarı dikimi uygulaması ile toplumsal baskılardan kurtulmakta ve psikolojik olarak kendilerini rahat hissetmektedir.

Himenolasti

Himenoplasti olarak da bilinen kızlık zarı dikimi uygulaması iki farklı şekilde uygulanabilmektedir. Geçici (haftalık) ve kalıcı (aylık) olarak gerçekleştirilen bu uygulamada amaç işlemden sonraki ilk cinsel birleşmede kanama meydana gelmesidir. Himenoplasti uygulamaları özellikle kapalı toplumlarda çok sık tercih edilen bir uygulama olmakla birlikte hasta mahremiyetine özen gösterilerek gerçekleştirilmektedir.

Kızlık zarının Latince adı HYMEN’dir. Kızlık zarı (hymen) adı eski Yunan’dan gelir. Yunan mitolojisinde evlilik tanrısının adı Hymen (himen) dir. Eski Yunanda gerdek gecesi evlilik tanrısına adandığı için kızlık zarına hymen adı verilmiştir. Kızlık zarının ortası delik olup servikovaginal sekresyonlara ve adet kanına geçit verir. Genellikle kızlık zarı ortasındaki deliğin şekline ve yapısına göre isimlendirilir. Kızlık zarının yapısı, şekli, esnekliği her kadında farklıdır. İlk cinsel birleşmeden sonra kanama olup olmaması kızlık zarının şekline ve yapısına bağlıdır. Kızlık zarı bir kez yırtıldıktan sonra bir daha eski haline gelemez. İlk ilişkide yırtılmayan çok kalın ya da kapalı olan kızlık zarları jinekologlar tarafından lokal anestezi uygulanarak kolaylıkla açılabilir. Kızlık zarı onarımı yalnız bir jinekolog tarafından yapılabilir. Kızlık zarı onarımı yapıldığı ancak bir jinekolog muayenesi ile ya da bu konuda deneyimli bir adli tabip muayenesi ile anlaşılabilir.

Kalın kenarlı ve bol damarlı olan kızlık zarları ilk ilişkide kanar, %2-5 oranında görülen esnek ve ince kenarlı olan kızlık zarlarında ise ilk cinsel ilişkiden sonra kanama olmayabilir. Bazı kadınlar ilk cinsel birleşmede hiç ağrı duymazken bazı kadınlarda çok şiddetli ağrı olabilir. Bazı kadınlarda ilk ilişkide kanama yok denecek kadar az olurken bazı kadınlarda kızlık zarı ile birlikte tüm vajina yırtılabilir ve çok şiddetli kanama ile acil olarak hastaneye götürülebilir. Kızlık zarı cinsel ilişkiden başka kaza ve travmalar sonucu, bacakları çok açmak gerektiren bale gibi aktivitelerden sonra da bozulabilir. İlk ilişkiden sonra fazla ve uzun süren kanama olursa mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor oluşan yırtığın derecesine göre lokal veya genel anestezi ile gerekli müdahaleyi yapar. İlk müdahale steril şartlarda genellikle vicryl adı verilen sütür materyalleri ile yapılır. Laser ile kızlık zarı onarımı yapılmaz.Laser yalnızca kesme ve yakma işlemi yaptığı için kızlık zarı onarımında bu teknik kullanılmaz. Bu müdahaleden sonra yaklaşık bir hafta-on gün yara yeri iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmemek uygundur. Yara yeri iyileştikten sonra tekrar kanama genellikle olmaz. Fakat kızlık zarı sert ve damarlı ise sonraki ilişkilerde de kısa süreli kanamalar olabilir. Kanama miktarı fazla değilse fazla endişelenilecek bir durum yoktur.

Kızlık Zarı Ne Zaman Kanar?

Kalın kenarlı ve bol damarlı olan kızlık zarları ilk ilişkide kanar, %2-5 oranında görülen esnek ve ince kenarlı olan kızlık zarlarında ise ilk cinsel ilişkiden sonra kanama olmayabilir. Bazı kadınlar ilk cinsel birleşmede hiç ağrı duymazken bazı kadınlarda çok şiddetli ağrı olabilir. Bazı kadınlarda ilk ilişkide kanama yok denecek kadar az olurken bazı kadınlarda kızlık zarı ile birlikte tüm vajina yırtılabilir ve çok şiddetli kanama ile acil olarak hastaneye götürülebilir. Kızlık zarı cinsel ilişkiden başka kaza ve travmalar sonucu, bacakları çok açmak gerektiren bale gibi aktivitelerden sonra da bozulabilir. İlk ilişkiden sonra fazla ve uzun süren kanama olursa mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor oluşan yırtığın derecesine göre lokal veya genel anestezi ile gerekli müdahaleyi yapar. İlk müdahale steril şartlarda genellikle vicryl adı verilen sütür materyalleri ile yapılır. Laser ile kızlık zarı onarımı yapılmaz. Laser yalnızca kesme ve yakma işlemi yaptığı için kızlık zarı onarımında bu teknik kullanılmaz. Bu müdahaleden sonra yaklaşık bir hafta-on gün yara yeri iyileşinceye kadar cinsel ilişkiye girmemek uygundur. Yara yeri iyileştikten sonra tekrar kanama genellikle olmaz. Fakat kızlık zarı sert ve damarlı ise sonraki ilişkilerde de kısa süreli kanamalar olabilir. Kanama miktarı fazla değilse fazla endişelenilecek bir durum yoktur.

Kızlık Zarında Yırtılmanın Zamanı Tesbit Edilebilir Mi?

Ancak bir adli tabip veya jinekolog tarafından yapılan muayene sonucunda “yırtılmış hymen” tanısı konur. İlk cinsel birleşmenin üzerinden 7-10 günden fazla zaman geçerse kızlık zarında oluşan yırtıkların zamanı tesbit edilemez. Kızlık zarında bulunan taze ve eski yırtıklar saat kadranına göre tanımlanır.

Kesin tanı konulamayan ve kızlık zarı daha derinde olan obes hastalarda makattan muayene (rektal yolla muayene) yapılarak kızlık zarı daha görünür hale getirilerek kızlık zarının yapısı hakkında daha detaylı bilgi edinilebilir. Yırtıkların bulunduğu konuma göre örneğin saat 6-saat 9 hizasında ”eski yırtık”, ”yeni yırtık” gibi terimler kullanılır.Ayrıca bu yırtıkların kızlık zarının kaidesine kadar varıp varmadığı, bunun tabii çentik olup olmadığı ve taze yırtık etrafında bulunan hiperemi, morluk, enfeksiyon gibi bulgular mutlaka raporda belirtilmelidir. Bazı kızlık zarlarında bulunan ”tabii çentik” cinsel ilişki ile oluşmaz, hastanın doğuştan getirdiği bir özelliktir ve kızlık zarının anatomik yapısında mevcuttur.

Her Genç Kıza Kızlık Zarı Onarımı Yapılabilir Mi?

On sekiz yaşın altında kızlık zarı onarımı kanunen mümkün değildir. Bu konu genellikle babalardan saklandığı için on sekiz yaşın altında gelen genç kızların mutlaka yanında annesi olmalıdır ve işlemden önce annenin yazılı onayı alınmalıdır. Daha önce birden fazla kişi ile ilişkiye girmek, kürtaj olmak, doğum yapmış olmak bu işleme engel teşkil etmez. Kızlık zarı tamiri herkese uygulanabilir. Kızlık zarının tamir edildiğini ilişkiye girdiğiniz kişi anlamaz. Ancak bir jinekolog veya adli tabip muayenesi sonucu anlaşılabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi

Çoğu zaman hastalarımız yoğun bir endişe ve kaygı ile kızlık zarı muayenesi için gelirler. Tam bir ilişki olmasa da hafif kanamanın olması şüphesiyle pek çok genç bayan bekareti ile ilgili kesin emin olmak ister. “Kızlık zarı muayenesi” jinekolojik masada dış dudaklar yavaşça kenarlara itilerek yapılır. Bu konuda spesifik çalışan hekimler tarafından yapıldığı sürece kızlık zarı asla zarar görmez. Kızlık zarı muayenesi bulguları hastaya net olarak kağıt üzerinde çizilerek bilgi verilir.

Tarif edilirken örneğin saat 7 hizasında bir adet yırtığınız var şeklinde anlatılır. Hiç cinsellik yaşamasa da bazen bisiklet kazası veya başka sporlar sonrası da kızlık zarı yırtık veya zedelenmesi ile hastalarımız başvurabiliyor.

Sinan Kızılkaya – DoktorTakvimi.com

Hastalıklar

HPV
PRP

Klinik Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma 09:30 – 19:00

Cumartesi 09:30 – 13:30

Adres

İnönü Cad. No:367/3
Renkli Durağı Karabağlar Hatay İZMİR

İletişim

E-Posta