HPV

Op. Dr. Sinan KIZILKAYA

HPV

Hpv virüsü çoğunlukla genital bölgede olmak üzere, makat – ağız ve boğazda yerleşim göstererek siğil oluşturur. Siğil oluşturmadan sessiz (belirtisiz / semptomsuz) olarak seyir eden HPV virüs tipi de bulunmaktadır. Doku seçen bir hastalıktır. örneğin; karaciğere bulaşmaz.

HPV; hücre içine yerleşen ve çoğalan bir dna virüsüdür.

HPV virüsü sürekli olarak mutasyon geçirerek kendini geliştirir ve değişir. Bu nedenle, HPV için ilaç  geliştirilememiştir. Genital bölgeye yerleşen ve siğil oluşturan 45 – 50 farklı tip HPV virüsü bulunmaktadır. Risk dereceleri; Az – Orta ve Yüksek olmak üzere üç sınıfta dikkate alınır. Özellikle vagina kanalına yakın (serviks) rahim ucu bölgesine yüksek riskli virüs tipleri yerleşmekte ve kanser riskini arttırmaktadır.

Belirtileri

HPV virüsü; ağız anal ve genital bölgede hastalık yapma kabiliyetine ulaşınca, girdiği hücrenin sağlıklı yapısını bozarak siğil oluşmasına sebebiyet verebilir. Fakat genital hpv ‘nin siğil oluşturmayan ve sessiz seyreden – bilhassa rahim ağzı kanseri yapan inatçı ve tehlikeli tipleri de bulunmaktadır. Bu sessiz enfeksiyonlar çoğu zaman kadınların genel amaçlı yaptırdığı smear testinde tesadüfen tespit edilir.

HPV Nasıl Bulaşır?

Ağız – anal ve genital temas sonucu; cinsel ilişkiyle bulaşır. Bu alanlarda oluşan mikro travmalar sonucu bedene ve dolayısıyla hücre içine rahatça sızar. Özellikle epilasyon – ağda ve jilet teması ile temizlenen / kazınan genital bölgenin hassaslaşması ile mikro travma oluşmaktadır. Bu durum, hastalığın bulaşmasına uygun zemin hazırlamaktadır.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV virüsünü ‘ancak’ bağışıklık sistemimiz yenebilir. Fizyolojik veya psikolojik nedenli travmalar; bu virüsünün bağışıklık sistemimiz tarafından tanınıp yok edilmesini engellemektedir. Dolayısıyla, bağışıklık sistemimizin virüsü algılayamadığı durumlarda; hasta otomatik olarak hpv virüs taşıyıcısı konumuna düşer.

HPV Tedavisi

HPV TEDAVİSİNDE İZLEDİĞİMİZ ÖZENLİ YOL; KİŞİYE ÖZEL ‘DOĞRU TANI’ ARDINDAN, BAŞIĞIKLIK SİSTEMİNDEKİ FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK TRAVMAYI ÇÖZMEK VE VİRÜSÜN YAPISINI BOZMAKTIR.

Sinan Kızılkaya – DoktorTakvimi.com

Hastalıklar

HPV
PRP

Klinik Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma 09:30 – 19:00

Cumartesi 09:30 – 13:30

Adres

İnönü Cad. No:367/3
Renkli Durağı Karabağlar Hatay İZMİR

İletişim

E-Posta