Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Op. Dr. Sinan KIZILKAYA

Kürtaj Riskleri Nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi kürtajda da bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler çok düşük olasılıkla gerçekleşmekle birlikte bilinmesi ve kürtaj için riskler göz önünde bulundurularak alanında uzman doktorlar ve hastaneler seçilmelidir.

  • Parça Kalması: Kürtaj operasyonu sırasında tüm parçaların alınamaması ile içerde parça kalması durumu oluşabilmektedir. Kürtajdan belirli bir süre sonra ortaya çıkan parça kalması durumun kanama ile belli olur ve operasyonun tekrarlanması gerekebilir.
  • Enfeksiyon: Kürtaj operasyonu sonrasında yapılması gerekenlere dikkat edilmediğinde rahim ağzındaki bakterilerin rahime ulaşarak enfeksiyon oluşturması muhtemeldir. Enfeksiyona müdahale edilmediği durumlarda kısırlık tehlikesi baş göstermektedir. Bu sebeple kürtaj sonrasında doktorunuzun uyarılarına azami dikkat göstermeli, reçete edilen ilaçları uygun şekilde kullanmalısınız.
  • Kanama: Kürtaj sonrasında beş – yedi gün kanama beklenmektedir. Uzun süre devam eden kanamalarda doktorunuza tekrar görünmelisiniz.
  • Rahim Yaralanması: Kürtaj operasyonu sırasında kullanılan cerrahin aletler rahim duvarını delmesi veya rahim ağzını yırtması gibi durumlarda rahim yaralanması gerçekleşebilir. Bu risk çok düşük oranlardadır.
  • Depresyon: Bazı durumlarda gebeliğin sonlanması ile hastalarda depresyon görülebilmektedir. Bu durumlarda psikolojik destek alınması önerilmektedir.
  • Anestezi Riskleri: Kürtaj operasyonu için genel veya lokal anestezi kullanılabilmektedir. Bu işlem mutlaka bir anestezi uzmanı tarafından yapılmalı, kürtaj öncesinde hastanın genel sağlık durumu, yaşı, kronik hatalıkları değerlendirilmelidir.

Bilgilerinizin gizliliği esas alınarak, herhangi bir bilgi vermeden İzmir’de bulunan kliniğimizden kürtaj ve kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kliniğimizi İzmir’de Kürtaj işlemleri için ziyaret edebilir ve randevu alabilirsiniz. Kliniğimiz İzmir’de Kürtaj işlemleri için modern ve teknolojinin sağladığı en son tıbbi cihazlarla donatılmıştır. Ağrısız ve acısız İzmir kürtaj fiyatları ve kürtaj hakkında bilgi ve randevu alabilmek için 0 (232) 231 47 27 ve 0 (232) 231 61 15 numaralı hattımızı arayabilir ya da 0 533 022 93 45 numaralı WhatsApp hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Herhangi bir kişisel bilgi ya da detay vermeden randevu alabilirsiniz. Kürtaj işlemleri için tüm bilgileriniz gizli tutulmaktadır.