Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Op. Dr. Sinan KIZILKAYA

Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerkenler

Kürtaj oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir. Bununla beraber cerrahi bir girişimdir. Yalnızca konusunda uzman ve tecrübeli kişiler tarafından yapılmalıdır. Bu şekilde uygulanan kürtajlarda risk oldukça azdır.

Kürtaj işlemi başlamadan önce ultrason ile hamileliğin kaç haftalık olduğu, durumu ve rahim içine yerleşimi tespit edilir. Bundan sonra hastanın tıbbi öyküsü tespit edilir. Daha sonra yapılacak işlemle ilgili olarak hasta ayrıntılı bir bilgi verilir. Bu şekilde hasta psikolojik olarak daha rahat bir şekilde kürtaja girebilir.

Kürtaj uygulaması, mutlaka steril ortamda yapılmalıdır. Hasta genel ya da lokal anesteziye tabii tutulur. Şayet hasta genel anestezi ile kürtaj olacak ise hastanın işlemden 5 saat önce herhangi bir şey yiyip içmemesi gerekmektedir. Bu sayede mide boş olur ve genel anestezi ile ilgili olarak yaşanabilecek sorunlar engellenir.

Lokal anestezi de ise hasta tok olabilir.Lokal anestezi ile uygulanan kürtaj, hastanın rahim ağzı bölgesine uygulanan uyuşturucu ilaçlarla işlemin başlatılmasıdır. Bu yöntemle genel anestezi riskleri alınmaz. Fakat hasta rahatsızlık duyabilir.

Kürtaj bilgi gizliliği yasal hakkınızdır. Merak etmeyiniz kürtaj olduğunuz bilgisi kimse ile paylaşılamaz, paylaşılmamaktadır. (T.C. Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği, RG.,01.08.1998, 23420) Yönetmelik gereğince bilgilerinizin gizliliği esastır.

Bilgilerinizin gizliliği esas alınarak, herhangi bir bilgi vermeden İzmir’de bulunan kliniğimizden kürtaj ve kürtaj fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kliniğimizi İzmir’de Kürtaj işlemleri için ziyaret edebilir ve randevu alabilirsiniz. Kliniğimiz İzmir’de Kürtaj işlemleri için modern ve teknolojinin sağladığı en son tıbbi cihazlarla donatılmıştır. Ağrısız ve acısız İzmir kürtaj fiyatları ve kürtaj hakkında bilgi ve randevu alabilmek için 0 (232) 231 47 27 ve 0 (232) 231 61 15 numaralı hattımızı arayabilir ya da 0 533 022 93 45 numaralı WhatsApp hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Herhangi bir kişisel bilgi ya da detay vermeden randevu alabilirsiniz. Kürtaj işlemleri için tüm bilgileriniz gizli tutulmaktadır.