Kürtaj Sonrası Hamilelik

Op. Dr. Sinan KIZILKAYA

Kürtaj Sonrası Hamilelik

Kürtaj sonrası en merak edilen konu gelecekte planlanan gebeliklerin bu işlemden etkilenip etkilenmediğidir. Doğal olarak mevcut gebeliğin sonlandırılmasında karar verilmiş olsa da, gelecekte hamile kalmak çoğu kadının beklentisidir.

Günümüzde uygulanan kürtaj işlemleri rahim içinde minimal travma ile gebeliğin yönlendirilmesini sağlamaktadır. Geçmişteki metal aletlerin aksine günümüzde vakum (yumuşak kanüller) kullanılarak işlem uygulanmaktadır. Ancak yine de kürtaj sonrası görülebilecek enfeksiyon, rahim içi yapışıklıklar gibi riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

Kürtaj komplikasyonları, tüm cerrahilerde olduğu gibi öncelikle yapan cerrahın becerisi ve özeni ile ilgilidir. Eğer cerrah steril şartlar altında çalışmıyorsa, gereksiz yere rahim içini fazla kazıyarak travmatize ediyor ise riskler normal olarak artacaktır. Ayrıca kürtaj işleminin ultrason eşliğinde yapılması da riski azaltacaktır. Tüm bu kriterler yerine getirildiğinde, kürtaj sonrası komplikasyon oranı çok düşüktür ve kürtaj sonrası hastalar güvenle gebe kalabilmektedir.

Kliniğimizi İzmir’de Kürtaj işlemleri için ziyaret edebilir ve randevu alabilirsiniz. Kliniğimiz İzmir’de Kürtaj işlemleri için modern ve teknolojinin sağladığı en son tıbbi cihazlarla donatılmıştır. Ağrısız ve acısız İzmir kürtaj fiyatları ve kürtaj hakkında bilgi ve randevu alabilmek için 0 (232) 231 47 27 ve 0 (232) 231 61 15 numaralı hattımızı arayabilir ya da 0 533 022 93 45 numaralı WhatsApp hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Herhangi bir kişisel bilgi ya da detay vermeden randevu alabilirsiniz. Kürtaj işlemleri için tüm bilgileriniz gizli tutulmaktadır.