Kürtaj

Op. Dr. Sinan KIZILKAYA

Kürtaj

Kürtaj genel anlamda rahim içi temizleme işlemidir. İşlem başlamadan önce hasta jinekolojik masaya yerleştirilir ve hastanın istek ve durumuna göre genel yada lokal anestezi uygulanır. Kişi 18 yaşından büyük ve evli ise eşinin de onayı alınarak işlemi gerçekleştirilir. 18 yaşından büyük bekar kadınlar ise sadece kendi onayları ile bu işlem gerçekleştirilmektedir.

Kürtaj Yasal Süresi Nedir?

Ülkemiz de kürtajın yasal sınırlaması son adet tarihinden itibaren 10 (on) hafta ile sınırlıdır. Fakat gebeliğin devam etmesi anne açısın dan hayati bir tehlike oluşturuyorsa yani anne de kronik, kalıtsal bir hastalık var ise ve bununla birlikte gebeliğe zarar verecek ilaçlar kullanmak zorunda ise annenin hayatı düşünülerek gebeliğin haftasına bakılmaksızın sonlandırabilir. Bunun için resmi bir hastane de sağlık kurulu raporu çıkartılır. Kürtaj sonrası kadın isterse tekrar hamile kalabilir. 10 haftaya kadar yapılan kürtajlarda hafif kanmalar gerçekleşebilir ama bu kanamaların herhangi bir hayati tehlikesi olmamaktadır.

Heyet raporu ile ancak 10 hafta üstü kürtaj olabilir. Rahim için de bebekle bağdaşmayan ve doğduktan sonra oluşabilecek sağlık problemleri ultrason ve tarama testleri ile tespit edilir ise bebeğin hayatı düşünülerek gebelik sonlandırılabilir. Hastane ortamında ve Uzman Doktor kontrolü altında olmalıdır.

Nelere Dikkat Etmeli?

Kürtaj cerrahi bir işlemdir. Tecrübeli kişiler tarafından uygulandığın da riski yok denecek kadar azdır. Kürtaj öncesi yapılan ultrasonlu muayenede gebeliğin büyüklüğü ve rahim içindeki yerleşimi tam olarak belirlenir ve sonrasında hastaya gerekli bilgi verilir ve psikolojik yönden hasta ve hasta yakınının rahatlaması sağlanır. 18 yaşını doldurmuş kadınların rızası alınarak, evli ise eş rızası ile birlikte alınarak isteğe bağlı kürtaj – vakum kürtaj olabilir. Kürtaj işlemi steril ortam da genel yada lokal anestezi olarak uygulanabilir. İsteğe bağlı tıbbi-tahliye, kürtaj veya kürtaj işlemi sırasında vakum kürtaj – vakum aspiratör ve kürtaj kanülleri kullanılır ve kullanılan kanüller kişiye özel olmalıdır.

Kürtaj işlemi sonrası doktorun reçete ettiği ilaçlar düzgün şekilde kullanılmalıdır. Kürtaj işlemin den sonra herhangi bir enfeksiyon oluşmaması için 7-10 gün arası cinsel ilişki önerilmez. Kürtaj işleminden sonra kişinin banyo yapmasında herhangi bir sakınca yoktur ancak enfeksiyon riski nedeniyle vajinal duş önerilmez.

Kliniğimizi İzmir’de Kürtaj işlemleri için ziyaret edebilir ve randevu alabilirsiniz. Kliniğimiz İzmir’de Kürtaj işlemleri için modern ve teknolojinin sağladığı en son tıbbi cihazlarla donatılmıştır. Ağrısız ve acısız İzmir kürtaj fiyatları ve kürtaj hakkında bilgi ve randevu alabilmek için 0 (232) 231 47 27 ve 0 (232) 231 61 15 numaralı hattımızı arayabilir ya da 0 533 022 93 45 numaralı WhatsApp hattımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Herhangi bir kişisel bilgi ya da detay vermeden randevu alabilirsiniz. Kürtaj işlemleri için tüm bilgileriniz gizli tutulmaktadır.