Hamilelik

Op. Dr. Sinan KIZILKAYA

Gebelik ve Annelik

Annelik hür seçim olmalıdır. Her kadın çocuk sahibi olma, doğum sıklığını saptama ve sahip olmak istediği çocuk sayısını belirleme hakkına sahiptir. Etkili korunma yöntemleri her kadına ulaşmalıdır.

Her kadının üreme sağlığı, gebelik, doğum ve yeni doğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Sağlık kuruluşları ve uzmanlar, anne ve eşine bu eğitimi vermek, doğum öncesi bakımın bir parçası olarak eşlerin hazırlık kurslarına katılmalarını özendirmek zorundadırlar.

Anne olmak bir kadının yaşamında sahip olabileceği belki de en önemli, en keyifli, en kutsal ama bir o kadar da en zor, en uzun süreli ve vazgeçilmesi mümkün olmayan sorumluluktur.

Çocuğunuz ile geçireceğiniz özel anlar ve zamanlardan keyif almak ve elde ettiklerinizden mutluluk duymak sizler için ne kadar da olağanüstü olacaktır.

Gebe kalmaya karar vermeden önce her çiftin ilk sorgulaması gereken durum, öncelikle evliliklerinin ve birbirlerine olan saygı ve sevginin derecesi olmalıdır. Çünkü bebeklerin ilk ve en önemli ihtiyaçları anne ve babası ile beraber sevgi ve saygı dolu bir aile ortamıdır.Gebelik , doğum ve sonucunda ilgi ve alaka isteyen,gece ve gündüz sürekli bakıma muhtaç bir bebeğe ilginin getirdiği yorgunluk ve bitkinlik durumu, ancak güçlü bir birliktelik varlığında kolay olacaktır.

Gebelik ardışık bir sıralama içinde gerçekleşen, çok sayıda değişikliği içinde barındıran bir dönemi kapsar.Gebelik esnasında ortaya çıkan bu değişiklikleri bilmek, anne adayı için günlerin daha az stresli geçmesini sağlayacaktır.Akılda tutulması gereken; anneliğin eş, anne-baba, akrabalar ve arkadaşlarla olan ilişkilerde ciddi değişimlere neden olacağıdır.

Her şeyin kitaplarda yazdığı şekilde mükemmel olması beklenmemelidir. Hiçbir çocuk sahibi olma deneyimi, beklenenleri tam olarak karşılamaz. Ancak doğan her bebek annesi ve ailesi için yaşam boyu sürecek bir mutluluğun habercisi olacaktır.

Sinan Kızılkaya – DoktorTakvimi.com

Hamilelik

Klinik Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma 09:30 – 19:00

Cumartesi 09:30 – 13:30

Adres

İnönü Cad. No.367/3
Renkli Durağı Karabağlar Hatay İZMİR

İletişim

E-Posta