Dış Gebelik

Op. Dr. Sinan KIZILKAYA

Dış Gebelik

Normal şartlarda gebelik oluşumu için birtakım olasılıkların bir arada bulunması gerekmektedir. Bu olasılıklardan en temel olanı yumurta hücresi ile sperm hücresinin fallop tüplerinde birleşip döllenerek embriyo oluşturması ve embryonun fallop tüplerinden rahim duvarına gelerek buraya tutunmasıdır. Ancak bazı durumlarda embriyo, rahim içerisine ulaşmadan fallop tüplerinde, karında veya yumurtalıkta yerleşebilmektedir. Bu durum dış gebelik veya ektopik gebelik olarak tanımlanmakta ve gebeliğin devamı ve doğum şansı bulunmamaktadır.

Dış gebelik genellikle hamileliğin ilk birkaç haftasında birtakım belirtiler ile açığa çıkmaktadır. Bu belirtilerin başında; şiddetli karın ağrısı, bulantı, baş dönmesi, omuz – boyun veya rektumda ağrı ile kanama gelmektedir. Bu semptomların açığa çıkması durumunda mutlaka hemen doktora başvurulması gerekmektedir.

Dış gebelik kan testleri (Beta-HCG hormon testi ve hematokrit) ve ultrason ile teşhis edilebilmektedir. Hastanın tıbbi durumuna göre en uygun tedavi yöntemi uygulanır.

Dış Gebeliğin Risk Faktörleri

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar sonucunda dış gebeliğe neden olabilecek bazı risk faktörleri belirlenmiştir.

Dış gebelik riskini arttıran bu faktörler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Daha önce dış gebelik geçirmek,
  • Daha önce karın alt bölgesinde bir ameliyat geçirmek,
  • Daha önce cinsel yolla bulaşan bir hastalık geçirmek,
  • Doğurganlık ilaçlarının yanlış kullanımı,
  • Kısırlık tedavilerinin düzgün bir şekilde yürütülmemesi,
  • Fallop tüplerinde enfeksiyon bulunması,
  • Rahim içerisinde spiral ve benzeri bir araç varken hamile kalınması,
  • Tüplerde doğumsal şekil bozukluklarının bulunması.

Döllenmiş yumurta rahim dışarısında yaşayamayacağı için dış gebeliğin uygun bir yöntem ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Dış gebelik teşhisi konulan hastanın tıbbi durumuna bağlı olarak ilaçla tedavi veya cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Dış gebelik geçmişi olan kadınların elbette ki tekrar hamile kalma ve bebek sahibi olma şansları devam etmektedir. Ancak en uygun zaman için doktora danışılması önerilir.

Sinan Kızılkaya – DoktorTakvimi.com

Hamilelik

Klinik Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma 09:30 – 19:00

Cumartesi 09:30 – 13:30

Adres

İnönü Cad. No.367/3
Renkli Durağı Karabağlar Hatay İZMİR

İletişim

E-Posta