MYOM

Op. Dr. Sinan KIZILKAYA

MYOM

Myomlar bayanlarda sık rastlanan (%25), uterus (rahim) yapısındaki tek bir düz kas hücresinden gelişen iyi huylu tümörlerdir. Zaman içerisinde büyümelerini sürdürerek belli büyüklüklere ulaşınca sorunlara yol açarlar. Aynı anda birden fazla myom bulunabilir. Çoğu problem yaratmazken, uterus içindeki lokalizasyonuna ve büyüklüğüne göre bazı problemler baş gösterebilir. Büyüyen myomlar karın içi ağrı, bel ağrısı, karında büyüme,adetlerin düzensiz olması, adet kanamasında artış, adet sırasında ağrı, infertilite (kısırlık) gibi sorunlara yol açabilmektedirler. İnfertilitedeki rolleri netlik kazanmamakla birlikte, uterus iç tabakası olan endometriumda bası yaparak veya endometriumun kan akımlarını bozarak olumsuz etki ettikleri düşünülmektedir. Bazı durumlarda myomlar rahim ağzını veya tüplerin ağız kısımlarını tıkayarak ta infertilite nedeni oluşturabilirler. Ayrıca erken gebelik kayıpları veya erken doğuma neden olabilirler.

Bu nedenle basit bir myom mevcudiyeti her zaman operasyon gerektirmez. Ağrı yakınmaları olan, infertilitesi olan , adetle ilgili problemleri olan veya büyük myomları olan bayanlar cerrahiden yarar görürler. Bu operasyona myomektomi denmektedir. Myomektomi operasyonu için tıklayınız… Myomların tanısı genellikle kolaydır. Basit bir muayenede tanı konulabilmekle beraber, ultrason ve gerekirse MR ile kesin lokalizasyonu ve boyutları kolayca anlaşılabilmektedir.

Myomlar nadiren uterus dışı dokularda (uterusu yerinde tutan bağ dokuları) da gelişebilir. Bu durumlar genellikle infertilite problemine neden olmaz ancak diğer problemlere yol açabilirler.

Uterusta myomlar genellikle üreme çağındaki bayanlarda ortaya çıkarlar ve sorunlara yol açarlar. Menopozdan sonra regrese olarak küçülürler. Birden fazla myom mevcut olan bayanlarda myomektomi yapıldığında nüks oranları çok daha fazladır.

Sinan Kızılkaya – DoktorTakvimi.com

Hastalıklar

HPV
PRP

Klinik Çalışma Saatleri

Pazartesi – Cuma 09:30 – 19:00

Cumartesi 09:30 – 13:30

Adres

İnönü Cad. No:367/3
Renkli Durağı Karabağlar Hatay İZMİR

İletişim

E-Posta